

Játék és önismeret
"Semmiben sem nyilvánul meg olyan világosan az emberek jelleme, mint a játékban." (Lev Tolsztoj)
Mi az EQ, és miért fontos?
Az érzelmi intelligencia (EQ) a mentális képességek, személyiségvonások, társas kapcsolatok, kompetenciák együttesét jelenti. Ez a képességünk felel a saját és mások érzelmeinek felismeréséért, kezeléséért, valamint önmagunk motiválásáért és a társas kapcsolataink kezeléséért. (Mondhatnánk úgy is, ettől függ a boldogságunk.) A magas EQ-val rendelkező emberek jobb vezetők, hatékonyabban kezelik a konfliktusokat, őszintébbek és nyitottabbak. Gyengébben működő érzelmi intelligencia esetén érzelmeink elsodorhatnak, tévesen ítélhetjük meg önmagunk vagy mások szükségleteit. Az EQ részképességei fejleszthetők, lehetővé téve a jobb testi-lelki egészséget.
Miért a játék?
A játékok nem csupán szórakozást nyújtanak, hanem egy eszközként is szolgálhatnak a személyiség fejlődésében, a készségek fejlesztésében és az érzelmi intelligencia növelésében.
A játékokban gyakran találkozhatunk kihívásokkal, amelyek megoldásához kreatív gondolkodásra, problémamegoldásra, illetve kitartásra van szükség. Az ilyen típusú helyzetek segítenek a személyiségfejlődésben, mivel növelik a játékos önbizalmát és problémamegoldó készségeit. A sikerélmények segítenek erősíteni az önértékelést, míg a kudarcok segítenek abban, hogy megtanuljunk tanulni a hibáinkból és kitartani a nehéz helyzetekben.
Sokszor a játékosok csapatokban dolgoznak együtt. Az ilyen típusú szociális interakciók fejleszthetik a kommunikációs készségeket, az együttműködést és a konfliktuskezelést. A másokkal közös munka segíthet a személyiség fejlődésében, hisz a játékosoknak meg kell tanulniuk, hogyan működjenek együtt másokkal, miközben tiszteletben tartja az eltérő nézőpontokat.
A játékok képesek érzelmi reakciókat kiváltani, például szórakoztatnak, frusztrálnak vagy inspirálnak. Az ilyen érzelmi hatások formálhatják a személyiséget, mivel segítenek jobban megérteni saját érzelmeinket, hogyan reagálunk a különböző élményekre, és hogyan tudjuk kezelni a stresszt, szorongást vagy örömöt.